Forum kulturystyczne. Dieta, siłownia, zdrowie, porady

Forum otwarte dla każdego

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

#1 2007-11-20 23:31:50

 admin

Administrator

Zarejestrowany: 2006-08-30
Posty: 1412
Punktów :   
WWW

Definicja odchudzania

Odchudzanie polega na ograniczeniu spożycia energii poniżej zapotrzebowania organizmu. Energię potrzebną do normalnego funkcjonowania organizm czerpie wówczas ze spalania zapasów zgromadzonych w postaci tłuszczu. Najbardziej korzystne i skuteczne odchudzanie to takie gdzie tkanka tłuszczowa jest spalana powoli. Sami musimy zdecydować, czy chcemy wybrać szybsze odchudzanie kosztem większych wyrzeczeń dietetycznych, czy wolniejsze odchudzanie, ale przy mniejszych ograniczeniach ilości spożywanych kalorii. W początkowej fazie stosowania ograniczeń dietetycznych masa ciała szybko się obniża w wyniku utraty nie tylko tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim wody. Później utrata wody zmniejsza się i ubytek masy ciała staje się wolniejszy. Wiele osób w takim momencie poddaje się uważając, że stosowana dieta odchudzająca jest nieskuteczna.

Otyłość i nadwaga:
Otyłość jest przewlekłą chorobą spowodowaną nadmierną podażą energii zawartej w pokarmach w stosunku do zapotrzebowania organizmu, skutkiem czego jest magazynowanie nadmiaru w postaci tkanki tłuszczowej. Ilość tkanki tłuszczowej można określić dzięki Indeksowi Masy Ciała (BMI - Body Mass Index). Indeks Masy Ciała (BMI) oblicza się wg poniższego wzoru:



Wartość prawidłowa BMI kształtuje się w zakresie od 18,5 do 24,9, wartości od 25 do 29,9 to nadwaga, wartości od 30 to otyłość.
Choroby i schorzenia związane z otyłością i nadwagą. Choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, cukrzyca typu 2, niedotlenienie w wyniku utrudnień oddychania, choroby wątroby i kamica żółciowa, zwyrodnienia kostno-stawowe, zaburzenia hormonalne.

http://odchudzanie4u.fm.interia.pl/BMI.jpg


Odchudzanie i związane z nim zagrożenia:
Efekt jo-jo a odchudzanie. Dieta odchudzająca poniżej 1000 kcal dziennie jest bardzo trudna do prowadzenia, ponieważ takie odchudzanie często prowadzi do znacznych wahań masy ciała. Nawet po odchudzaniu z dobrym skutkiem pozostaje skłonność do tycia, dlatego nigdy nie należy wracać do niekontrolowanego jedzenia. Organizm stopniowo się adoptuje do zmniejszonego spożycia energii i przy powtarzaniu kuracji odchudzających coraz trudniej jest uzyskać efekt utraty tkanki tłuszczowej.
Indeks glikemiczny a odchudzanie. Szereguje żywność wg bardzo ważnej cechy dla wszystkich osób odchudzających się i diabetyków - jak szybko po ich spożyciu rośnie we krwi stężenie cukru - glukozy. Pokarm o niskim indeksie glikemicznym (zawierający mało cukrów prostych tj: glukoza, fruktoza, laktoza, sacharoza oraz skrobi o wysokiej zawartości amylopektyny) sprzyja odchudzaniu. Z takiego pokarmu glukoza powoli się uwalnia i wchłania w procesie trawienia. Stopniowo, niezbyt silnie i na dłuższy czas zwiększa się stężenie glukozy we krwi. Dłużej wówczas odczuwamy sytość, czyli mniej jemy, gdyż żywność jest trawiona powoli. Uczucie sytości podtrzymywane jest również przez zachodzące po jedzeniu procesy metaboliczne w organizmie. Warto pamiętać, że przetwarzanie produktów żywnościowych (obróbka termiczna, czas obróbki termicznej) podwyższa ich indeks glikemiczny. Często diety odchudzające w swych założeniach nie uważają indeksu glikemicznego za ważny element skutecznej diety.
Anoreksja a odchudzanie. Jest to zaburzenie dotyczące jedzenia, podobnie jak bulimia, opierające się na nieracjonalnym strachu przed byciem osobą otyłą. Efektem takiego postępowania jest głodzenie, nieustanne odchudzanie i ogromna utrata wagi. Zwykle do tego rodzaju sytuacji dochodzi w wieku nastoletnim, u młodzieży, choć może się pojawić w każdym wieku. Choroba ta często dotyczy młodych kobiet. Anoreksja jest niebezpieczną chorobą i należy poszukiwać pomocy specjalisty jak najszybciej. Wdrożenie właściwej terapii pomaga w zatrzymaniu postępu choroby, chociaż zdarzają się przypadki wyjątkowo oporne na leczenie, które wymagają hospitalizacji. Czasem odchudzanie się jest przerywane okresami niepowstrzymanego głodu i "napychania się", szczególnie wtedy, kiedy osoby te starają się wrócić do zdrowego sposobu jedzenia. Około połowa osób z anoreksją staje się w pewnym momencie bulimikami.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora